Vukovar - terenska nastava

Autor: Matea Rogić, 23. 5. 2023.

Učenici 8. A razreda sa svojim učiteljem Povijesti (A. Guina) posjetili su u sklopu terenske nastave Vukovar, grad - heroj i simbol stradanja u Domovinskom ratu. Terenska je nastava organizirana od strane Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“. Trodnevni posjet Vukovaru nije bio ispunjen samo snažnim emocijama, već i prigodnim sadržajima edukativnog, kulturnog, pa i zabavnog karaktera u kojima je svatko pronašao nešto za sebe. Od ugodnog puta i druženja sa učenicima drugih škola u autobusu, pa do smještaja u hostelu „Dubrovnik“ u sklopu kojeg je izložena vojna tehnika izazvala veliko zanimanje učenika, sve do slobodnog vremena i šetnji gradom koji ispod svojih obnovljenih fasada još uvijek liječi svoje rane. U svemu tome služilo nas je i vrijeme; praćeni kišom pred dolazak u samom Vukovaru obasjalo nas je sunce u čemu smo pronašli i višu simboliku.

Sadržaja zaista nije nedostajalo; u sklopu Memorijalnog centra održana su brojna predavanja vezana za povijest grada, Bitku za Vukovar i Domovinski rat u cjelini; kvaliteta predavanja praćena multimedijom izazvala je posebnu pažnju učenika i pružila nužan edukativan element terenskoj nastavi, kao i predavanja suvremenika - sudionika Domovinskog rata o izloženim minsko - eksplozivnim sredstvima, oružju i opremi hrvatskih branitelja i agresora tijekom bitke za grad.

Učenici su posjetili izvanredno bogat i multimedijalnim sadržajima obogaćen Muzej vučedolske kulture, gdje su pored zaista iznimnih i brojnih izloženih eksponata mogli kupiti i prigodne suvenire.

Jednako dojmljiv svojom ljepotom, raskoši i bogatstvom umjetnina, arhivske građe i povijesne vrijednosti bio je barokni dvorac obitelji Eltz, gdje je naš učenik Mihovil Škarić dobio priliku u komornoj dvorani svirati na klaviru na radost svih prisutnih.

Posjetili smo i nezaobilazan vodotoranj, te smo i tom prigodom bili iznenađeni iznimnom organizacijom i multimedijalnim sadržajima. Pogled sa vodotornja na grad i Dunav ostavio nas je bez daha dojmom prostora i ljepote prirode u reljefu drukčijem od prostora iz kojeg smo došli.

Zasluženi predah i priliku za zabavu učenici su pored slobodnog rasporeda u hostelu dobili i tijekom disko večeri na brodu na Dunavu, koja je po njima svakako bio jedan od sadržaja koji je trajao i prekratko.

Posljednji dan našeg boravka u Vukovaru bio je rezerviran za posjet Vukovarskoj bolnici, Spomen domu hrvatskih branitelja, Memorijalnom groblju te Spomen domu Ovčara; uz pratnju stručnog vodiča navirale su emocije i saznanja o strašnom zločinu i tragediji Vukovaraca nakon zarobljavanja od strane agresora. Snažan dojam izazvao je svojom veličinom i značajem kompleks tvornice „Borovo“, te čuveno „groblje tenkova“ na Trpinjskoj cesti.

Na trajnu vrijednost mira, tolerancije i suživota  podsjetili smo se u rodnoj kući nobelovca Lavoslava Ružićke, predavanjem i prigodnim kvizom u kojem su naše učenice Magdalena Biluš i Ida Biluš donijele školi 3. mjesto. Zasluženi predah iskorišten je za šetnju centrom grada i osvježenje.

Puni dojmova u kojima su se miješali neskriveno zadovoljstvo organizacijom, sadržajima i zabavnim trenutcima ali i tugom i sviješću o tragediji grada i čovjeka uslijedio je povratak kući, gdje smo došli u kasnim večernjim satima, uz radostan doček roditelja.

Posjet Vukovaru učenici su jednoglasno ocijenili najvišom ocjenom, ne samo po pitanju organizacije već zaista iznimnim bogatstvom i kvalitetom sadržaja; obećali smo gradu - heroju povratak u nekoj novoj prilici a svojoj nastavi u razredu dodali smo živo i nezaboravno svjedočanstvo vremena, prostora i najvažnije - čovjeka koji usprkos svemu živi i opstaje, u miru, nadi i vjeri u budućnost izgrađenu na bremenitom kamenu temeljcu prošlosti.

Andrija Guina, učitelj Povijesti